День Соборності. Харків 2013

Щасливі ми, що народилися й живемо на чудовій, багатій землі, у славній Україні.
dscn0039-300×225.jpg
22 січня Український народ святкує День Соборності. В усіх містах проходять заходи, метою яких є відобразити єдність українців, попри регіональні відмінності.Наймасовіші заходи,звичайно проходять в Києві на мосту Патона, де дві колони людей з прапорами, стрічками та іншими атрибутами, символічно йдуть на зустріч одна одній, символізуючи УНР і ЗУНР. Потім вони з`єднуються в однин величезний ланцюг.

Харків також традиційно проводить заходи з вишукуванням в живий ланцюг вздовж головної вулиці міста-Сумської. Ще з 9-ї ранку біля пам`ятника Шевченка грала музика і стояли міліціянти ( в т.ч. полковники) охороняючи якихось міських чиновників, котрі приїхали відзначитись для галочки поклfданням квітів. Що дуже смішно виглядало, так це студенти з прапорами партії районів, які точно не знали чого їх сюди пригнали і що сьогодні за день.
zkjeq.jpg

Але справжнє святкування відбувалось пізніше. Організована «Молодою Просвітою» акція була назначена на 11:30. Робочий день і жахлива погода (дощ, температура -1С,ожеледиця) внесли свої корективи в кількість учасників, у зрівнянні з минулим роком., але близько 200 чоловік знайшли можливість створити «живий ланцюг». Сюрпризом для харків`ян стало прибуття полку Чорних Запорожців (запрошених активісткою «МП»-Оленою Красилею), у повному обмундированні і з величезним тулумбасом.Звуки козацького інструменту внесли позитив у акцію, люди збирались біля цих вусатих мужчин, спілкувались, фотографувались. Хотілось би додати, що козаки приїхали з різних куточків України і навіть з земель нинішньої Польщі.
laxgd.jpg
wtemt.jpg
tsjv2.jpg
axrzl.jpg
wbqj7.jpg
dyt0w.jpg
ljhec.jpg

Говорити про типову піар-акцію ВО «Свободи» мабуть нема сенсу, як завжди розставили з десяток прапороносців в натовпі, пару палаток і людей які всовують всім свої газетки, і от тобі крута світлина де всі «свободівці» (Про «феєричний» момент для початку співання гімну, не хочеться і писати…). Але ближче до 12:30 на майданчику перед пам»ятником Шевченку можно було побачити прапори усіляких партій від опозиції, що в такий день не дуже личить…
ekanm.jpg

Після урочистих заходів, ми з Чорними Запорожцями вирушили поїсти до «Пузатої хати», і дуже вчасно потрапили на привітання Президента з Дня Соборності в прямому етері на «Першому Національному» (Чесно кажучі, я вражен!,В.Ф. читав без помилок хвилин 10-ть! Може і Азірова можна навчити української?!). Після обіду, пані Вікторія Склярова повела нас на екскурсію центральною частиною міста і в Історичний Музей. Дорогою з нашими гостями фотографувались городяни і навіть хлопці з Туреччини і Аргентини!
ruj9d.jpg
egzvh.jpg
kwc7k.jpg

Козаки завітали в Харків не одні, а з зі своїм історико-політичним консультантом Сергієм Коваленком- автором нової книжки про полк УНР «Чорні Запорожці: історія полку», яку вся делегація повинна була представити в Книгарні «Є» о шостій вечора. Але перед цим пан Коваленко повинен був відвідати радіостанцію, і студію місцевого телеканала з презентацією книги для широкого загалу. Тому повечерявши після екскурсії знов таки в «Пузатій Хаті» ми з гостями вирушили до книгарні, де чекали на прибуття автора книги. Презентація відбулась з музичними вкрапленнями на бандурах нашіх харківських кобзарів. Після козацтво вирушило по домівках просвітян переночувати,щоб вже завтра вирушити до Сум.
nwnm5.jpg
ovomb.jpg
ykjzx.jpg

Отже День Соборності був дуже насиченим і веселим, на настрій не змогла вплинути навіть така пАкращенна погода, а знайомство з такими характерними українцями, як Чорні Запорожці надає ще більшої приємності.

У Летичеві відкрили меморіальну дошку 1-му Кінному полку Чорних запорожців(ФОТО)

Нащадки найкращих вояків Симона Петлюри приїхали з різних куточків України та навіть Польщі.
12 жовтня в Летичеві місцевих мешканців дивували козаки, убрані в чорне. Звідки вони приїхали і чому? Вони завітали до цього міста не випадково, адже 14 жовтня відзначаємо Покрову, яку вважають козацьким святом. А заїжджі козаки – нащадки чорних запорожців – військової формації армії УНР, що існувала у 1918-1920 роках.

13500675692.jpeg

Тоді це були найкращі сили Симона Петлюри. Восени 1919 — навесні 1920 полк узяв участь у І Зимовому поході Дієвої армії УНР, де відзначився як чи не єдиний боєздатний і відносно уніформований підрозділ. У листопаді 1920 року полк разом з іншими підрозділами Дієвої армії УНР перейшов річку Збруч і його було інтерновано в таборах на території Польщі.

Нащадки ж тих чорних запорожців не забувають справи своїх предків. І приїхали вони до Летичева, бо саму тут точилося багато важких боїв. Гості з Польщі розповіли, що спочатку просто хотіли зберегти пам’ять, але потім подумали: а чому б не відродити полк?
1350067693.jpeg

Нині ж, аби уславити відвагу своїх предків, до свята Покрови у районному центрі відкрили меморіальну дошку 1-му Кінному полку Чорних запорожців.
1350067500.jpeg

Приїзд козаків – а завітали вони не лише з Хмельницького, а й із Черкащини, Київщини та навіть Польщі, – неабияк потішив місцевих школярів. Директор гімназії №2 Тетяна Жорницька розповіла, що при школі діє козацький табір.
1350067759.jpeg

От саме цих малих козачат поважні гості й посвятили у справжні козаки – діти присягли на вірність Україні. Варто сподіватися, що ця зустріч і присяга багато важитимуть для них.
1350067629.jpeg

У рамках зустрічі також були презентовані книжки, присвячені чорним козакам, – спогади та історичні дослідження. А ще були залпи гармат і справжній козацький куліш!
13500677281.jpeg

Урочисте відкриття меморіальної дошки на честь полку Чорних запорожців

12 жовтня 2012 у рамках відзначення Дня Українського козацтва та 70-річниці створення Української Повстанської армії у Летичеві на Хмельниччині відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки на честь полку Чорних запорожців та презентації книги спогадів Петра Дяченка.

“Чорні запорожці. Спомини командира 1-го кінного полку Чорних запорожців Армії Української Народної Республіки.
Захід організовано силами Історичного товариства “Чорні запорожці”. Вони презентували книгу, розповідали про історію полку чорних запорожців, його переможні бої на Хмельниччині.
ukraine-olijnyk.jpg
В ході форуму для учителів історії, місцевих журналістів та молоді, де і відбувалася презентація книги виступив кандидат історичних наук Олександр Симчишин.

В ході відкриття меморіальної дошки на честь вшанування пам’яти легендарних Чорних запорожців і їх командира Петра Дяченка, переможних боїв полку у жовтні 1920 року на Летичівщині, Олександр Симчишин наголосив, що завдання усіх присутніх, незалежно від віку, пам’ятати та шанувати героїчну історію подільського краю, адже значна частина тих подій відбувалася на Летичівщині, Деражнянщині, на території сучасного Хмельницького району.

Ці люди жили і боролися тут, де живемо ми з Вами. Пам’ятаючи про своїх великих та героїчних предків продовжувати їх священу місію, бо Україна відбудеться тільки тоді, коли за неї будуть боротися. Боролися Чорні запорожці, боровся отаман Гальчевський, бролися українські повстанці, тепер ми повинні продовжити цю боротьбу і довести її до логічного завершення – до повної перемоги Української Держави.

Захід відбувся у фантастичній атмосфері величі Духу Боротьби і Перемог. Присутність товариства Чорних запорожців викликала величезну зацікавленість місцевих жителів. Діти, молодь з великим задоволенням брали участь у заходах, за честь для малюків було потримати в руках справжні козацькі шаблі, пригоститися смачним кулішем. Не зіпсували чудовий захід і перешкоди з боку влади, яка на початку його проведення відмовила у надання звукопідсилювальної апаратури про що було погоджено раніше.

Відкриття пам’ятника воякам Армії УНР

23 вересня у селі Холодець Волочиського району Хмельницької області відбулось урочисте відкриття пам’ятника на братській могилі воїнів Армії УНР.

Протягом року активісти благодійної ініціативи «Героїка» досліджували архівні документи, опитували старожилів, залучали доброчинців та небайдужих, аби спорудити на могилі бійців військовий пам’ятник.

Сімнадцять козаків та старшин 10-го полку сірожупанників потрапили у полон до більшовиків після бою під селом Купіль, який відбувся 1 червня 1919 року. Того ж дня полонені були розстріляні червоноармійцями на березі ставка у селі Холодець. Ці події висвітлив на своїх шпальтах фронтовий часопис «Український козак» у номері 43 від 31 серпня 1919 р. Рідкісну газету відшукали дослідники «Героїки» у фондах Національної бібліотеки України ім. В. Вернадського.”

Чорні запорожці – хто вони?

Чорні запорожці – позапартійний та позаконфесійний український рух, який ставить собі за мету відродження пам’яті про легендарну одноіменну частину армії УНР під командуванням Петра Дяченка. Збереження тогочасних військових традицій, відновлення історичної правди та справедливості, просвітницька та видавнича діяльність, активна участь у патріотичних заходах, – ось неповний діапазон діяльності Чорних запорожців.
Стоїмо на національних позиціях. Засуджуємо та поборюємо усіх, хто обмежує суверенітет України, її поступ до процвітання в колі європейських націй, заперечує існування окремої історичної, релігійної, культурної ідентичності українського народу.